Snooker se k rozhodčím staví s úplně jiným pohledem. Zde jsou rozhodčí vysoce uznávanou osobností, která má mnoho práv a samozřejmě i povinností. Ženy se zde pravda moc neprosazují, ale právě Michaela je jednou z výjimek a je bezesporu nejvýznamnější ženou, která se pohybuje mezi snookerovými rozhodčími.
Datum narození: 11. prosinec 1967
Místo: Bath
Žije v: Dunfermline
První Profi zápas: Ken Doherty vs. James Wattana, Welsh Open 2002
Bývalá hráčka poolové "devítky" a také poolová rozhodčí, vyměnila poolový stůl za zelený - snookerový - v roce 2001 a je nyní zcela oficiální snookerovou rozhodčí na Main Tour, kde se stala ohromně oblíbenou jak mezi hráči, tak i mezi diváky. S poolem ale samozřejmě definitivně neskončila a stále se objevuje na poolových zápasech, například na International Pool Tour.
Matka dvou dětí z Dunfermline ve Skotsku, se také stala první ženou, která kdy rozhodovala zápasy snookerového Mistrovství světa. Na starost dostala zápas mezi Markem Kingem a Drew Henry v Crucible roku 2003. Také rozhodovala zápasy na Masters a nyní ji po malé pauze, která byla zapříčiněna mateřskými povinostmi, můžeme vídat prakticky na všech turnajích.
Určitě vás bude zajímat i několik zajímavostí z jejícho profesního, ale i soukromého života. Jako snookerová rozhodčí si snooker i sama chodí pro zábavu zahrát, ale její nejvyšší break, který je podle dostupných informací 26 bodů, dává tušit, že jako hráčka snookeru, na rozdíl od Poolu, to asi nikdy zkoušet nebude. Ovšem jako rozhodčí prozradila několik pěkných zážitků.
Jako nejvíce pamětihodné utkání označila její první soudcovaný zápas v Crucible. Byl to již zmiňovaný souboj Drew Henry vs. Mark King v roce 2003, i když v posledním období to bylo také utkání mezi Ronnie O'Sullivanem a Paul Hunterem, což bylo semifinále na Grand Prix.
"Tento zápas se tomu z roku 2003 určitě minimálně vyrovná." řekla.
Ovšem jsou věci, na které by raději jako rozhodčí zapomněla, ale i ty patří k tomu krásnému, co sport nabízí. Jako nejvíce trapný moment, který se jí při zápase
stal, popsala situaci, kdy čistila snookerovou kouli pro Kena Dohertyho na UK Champ.
"Po očištění jsem odcházela již pryč od stolu a místo koule jsem na něm nechala ‚markovátko'."
Ale vzpomeňme také třeba na Jana Verhaase, který jako svůj trapný moment prozradil to, že ho při zápase popadl takový záchvat smíchu, že to nešlo vůbec zastavit. I o něm si můžete přečíst v článku "Jan Verhaas - snookerová rozhodcovská star".
Michaela také prozradila, které pravidlo se jí ve snookeru nejhůře používá. Prý je to přenastavení koulí do původního postavení po faulu. No přiznejme si, že zapamatovat si pozici všech koulí na stole je opravdu nadlidský úkol a rozhodně není jediná, pro koho je to nejobtížnější pravidlo.
"Já jsem pro použití televizních opakovaček, pokud by to pomohlo ke zrychlení hry a zvýšení důvěry v přenastavenou pozici u hráčů." řekla Michaela.
Při zápase nosí v kapsách kapesník, dvě markovátka a mince, kdyby bylo potřeba losovat. Pokud by nebyla snookerovou rozhodčí, chtěla by určitě pracovat v oboru prodeje a její zájmy jsou cokoliv kolem Poolu, rodiny a také i hraní pokeru.
Taková je Michaela Tabb, nejoblíbenější snookerová rozhodčí a doufejme, že jí ještě dlouho budeme moci vídat u snookerových a poolových stolů.